Hírek
2011. Július 14. 07:13, csütörtök |
Külföld
Forrás: OrientPress
A vártnál kevésbé lassult a kínai gazdaság

Kína mégsem fékezett be akkorát, mint amitől a piacon tartottak.
A GDP 9.5 százalékkal nőtt a második negyedévben, míg a konszenzus 9.1 százalék - 9.3 százalékos bővülésre számított az előző negyedévi 9.7 százalékos adat után. Vagyis a fékezés így is látványos, de mégsem olyan drasztikus, ami némileg enyhítheti a nyomást a kínai gazdasági irányítókon, hogy fokozzák a gazdaság monetáris hűtésére tett erőfeszítéseiket.
Egyes kormányzati elemzések szerint is a tartósan 10 százalék alá eső növekedés kiélezhet szociális feszültségeket az országban, ami aggodalmat okozhat a kínai pártállam vezetői között (főleg, hogy jövőre főtitkárt kell választani a kommunista párt élére). Nagyobb aggodalmat még az infláció okozhat, ami júniusban rekord 6,4 százalékra pörgött, bár elemzők azt várják, hogy az év hátralévő részében innentől csökkenhet az árnyomás. A második negyedéves számok mögött az ipar teljesítményét lehet ismét kiemelni, ahol a kibocsátás növekedési üteme megint 15 százalék fölött alakult, vagyis a kínai ipar továbbra is robusztus ütemben pörög. Wen Jiabao kormányfő ugyanakkor legutóbbi beszédében is azt hangsúlyozta, hogy az árstabilitás megőrzése most a legfőbb cél, ebből joggal lehet arra következtetni, hogy további monetáris szigorításra (pl. kamatemelése) sor fog kerülni a következő hetekben, hónapokban.
Mindenesetre a pozitív kínai GDP változás adhat némi fellélegzést a piacoknak, az euró-krízis közepette. A devizapiacon is lehet hatása a GDP adatnak, ugyanis a legfrissebb statisztikák szerint a robusztus növekedésnek köszönhetően a kínai jegybank csak kisebb mértékben interveniál a jüan piacon (hogy így gyengítse saját devizáját, és erősítse az export szektor versenyképességét). Márpedig a kedvező növekedési adat miatt nem kell akkora mennyiségű jüant dollárra váltani, vagyis enyhülhet a dollárkereslet a világ legnagyobb dollár tartaléka fölött exponáló országban, ami globálisan is tompító hatást jelenthet a dollár erősödéssel szemben-írják az Equilor elemzői.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 13. 07:24, kedd | Külföld
Az ukrán elnök támogatja, hogy Donald Trump is részt vegyen az isztambuli találkozón
Zelenszkij ukrán elnök támogatásáról biztosította hétfőn azt az elképzelést, hogy Donald Trump amerikai elnök is jelen legyen csütörtökön Törökországban, ahol közvetlenül és vezetői szinten indulhatnának újra az ukrán-orosz tárg
2025. Május 12. 06:00, hétfő | Külföld
Ukrajnai háború - Kreml: a rendezési tárgyalásokról beszélt telefonon az orosz és a török elnök
2025. Május 11. 11:44, vasárnap | Külföld
Szijjártó Péter: Donald Trumpnak köszönhetően egy nagyon komoly háborús helyzetet sikerült kezelni India és Pakisztán között
2025. Május 11. 11:24, vasárnap | Külföld
Ukrajnai háború - Az orosz elnök közvetlen tárgyalásokat javasol Kijevnek
Közvetlen és előfeltételek nélküli tárgyalásokat javasolt vasárnap hajnalban Ukrajnának Vlagyimir Putyin orosz elnök.