Hírek
2024. Július 17. 07:54, szerda |
Külföld
Forrás: MTI
Az EU tűzoltó helikopterekkel és repülőgépekkel segíti az észak-macedóniai és bulgáriai erdőtüzek oltását

Észak-Macedónia és Bulgária kérésére az Európai Unió tagországi felajánlások által tűzoltó repülőgépekkel és helikopterekkel segíti az erdőtüzek elleni küzdelmet - közölte az Európai Bizottság kedden.
A brüsszeli közlemény szerint az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusán keresztül Észak-Macedóniába Szerbiából egy helikopter, Szlovéniából két, Törökországból két repülőgép és egy helikopter, Horvátországból pedig egy repülőgép érkezik. Bulgária két helikoptert kap Csehországból, az egyiket a veszélyhelyzet-reagálási tartalékot kezelő EU-program, az úgynevezett rescEU tűzoltóflottája keretében.
A közlemény Janez Lenarcic válságkezelésért felelős biztost idézte, aki a szolidaritás fontosságát hangsúlyozva kiemelte: az EU gyors reagálása kulcsfontosságú a pusztító erdőtüzek elleni erőfeszítések támogatásában. "Továbbra is készek vagyunk támogatást nyújtani, ha arra szükség van. Az erdőtüzek ugyanis nem ismernek határokat, ahogy a segítségnyújtás iránti elkötelezettségünk sem" - fogalmazott.
Az EU veszélyhelyzet-reagálási koordinációs központja továbbra is szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet úgy Észak-Macedóniában, mint Bulgáriában, biztosítva, hogy szükség esetén további segítségnyújtást lehessen a lehető leggyorsabban mozgósítani - tette hozzá az uniós biztos.
Az Európai Bizottság közölte, az idei nyárra repülőgépekből és a tagországokba kihelyezett tűzoltókból álló flottát állított fel. Idén nyáron 12 ország 556 tűzoltója áll készenlétben Európa számos, az erdőtüzek által gyakran érintett országaiban, köztük Franciaországban, Görögországban, Portugáliában és Spanyolországban. A rescEU flotta 28 repülőgépből és 4 helikopterből áll, amelyek 10 tagállamban állomásoznak - tették hozzá.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 14. 07:18, kedd | Külföld
Összeütközött két gyorsvonat Kelet-Szlovákiában, a magyar határ közelében, sok a sérült
2025. Október 14. 07:13, kedd | Külföld
Izraeli-palesztin - Aláírták Sarm es-Sejkben a gázai tűzszüneti megállapodást
Aláírta hétfőn Sarm es-Sejkben a gázai tűzszüneti megállapodást Donald Trump amerikai elnök, Recep Tayyip Erdogan török államfő, Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök és Tamím bin Hamad Ál Száni katari emír.
2025. Október 13. 07:51, hétfő | Külföld
A zárolt orosz vagyoneszközök Ukrajna javára tervezett felhasználásáról tárgyalt a brit kormányfő az ukrán elnökkel
A zárolt orosz állami vagyoneszközök Ukrajna javára tervezett felhasználásáról tárgyalt Keir Starmer brit miniszterelnök Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel.
2025. Október 13. 07:48, hétfő | Külföld
A Hamász átadta az első hét izraeli túszt a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek
A Hamász iszlamista terrorszervezet átadta az izraeli túszok első, hétfős csoportját a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek a Gázai övezet északi részén.