Városlista
2026. május 28, csütörtök - Emil, Csanád

Hírek

2011. Július 28. 14:17, csütörtök | Belföld
Forrás: OrientPress

Gázár: az egyetemes szolgáltatás ára nem változik

Gázár: az egyetemes szolgáltatás ára nem változik

A fejlesztési miniszter módosította a földgáz rendszerhasználati díjakat, amelyek nem hoznak változást az egyetemes szolgáltatás árában, így a Széll Kálmán Terv céljainak megfelelően nem növekednek a lakossági terhek.

A fogyasztók által fizetendő gázdíj a rendszerhasználat (ezek között a földgáz-elosztás) mellett a földgáz-molekula díját és a szolgáltató árrését is tartalmazza. A lakossági fogyasztóknak ennek a három tételnek az összegét kell megfizetniük gázszámlájukban. Annak ellenére, hogy a földgázelosztási díjak változtak 2011. július 1-jétől, a három tétel összege továbbra is megegyezik a 2011. július 1-jét megelőző időszak tételeinek összegével (így a lakossági gázár nem emelkedik a módosítás eredményeként), mivel átstrukturálás történt. Az egyetemes szolgáltatás ára tehát 2011. július 1-jétől a Kormány Széll Kálmán Tervben foglalt céljaival összhangban nem változott.

A földgázelosztási díj olyan rendszerhasználati díj, amelyet a földgáz belső piacára vonatkozó közös szabályokról szóló európai uniós irányelv értelmében a tagállamok energetikai hatóságai egyedi hatósági határozatban adnak ki 2011. március 3-tól. Az irányelv végrehajtására a földgázellátásról szóló törvény rendelkezései szerint 2012. január 1-jével kerül sor, tekintettel arra, hogy a jelentős számú határozat kiadásának előkészítése a Magyar Energia Hivatal részéről felkészülési időt igényel. Eddig az időpontig a földgázellátásról szóló törvény biztosítja a nemzeti fejlesztési miniszternek a jogot a díjak rendeletben történő megállapítására, amely jogkör 2012. január 1-jével megszűnik.

Erre az átmeneti időre vonatkozó rendeletalkotási jogot az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény, valamint a fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX. törvény módosításáról szóló törvényhez június 27-én, az Országgyűlés Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottsága által benyújtott módosító javaslat biztosítja a nemzeti fejlesztési miniszternek.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: gáz

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 27. 14:00, szerda | Belföld

Magyar Péter felmentette a TEK főigazgatói tisztségéből Hajdu Jánost

Magyar Péter május 27-vel felmentette Hajdu János tábornokot a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatói pozíciójából - tudatta a kormányfő kedd este a Facebook-oldalán.

2026. Május 27. 12:00, szerda | Belföld

Megjelent a Klebelsberg Központ és a tankerületi központok működésének felülvizsgálatáról szóló kormányhatározat

A kormány felülvizsgálja a Klebelsberg Központ és a tankerületi központok működését. Az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlönyben jelent meg kedden.

2026. Május 27. 11:00, szerda | Belföld

Tarr Zoltán: költségvetési biztost kap az MTVA és az NMHH

2026. Május 27. 09:00, szerda | Belföld

Meteorológia: szerdán hevesebb zivatarok lehetnek a nyugati és a keleti határszélen

Hevesebb zivatarok alakulhatnak ki szerdán a Dunántúl nyugati, délnyugati részein és az északkeleti határ közelében - derül ki a HungaroMet Zrt. keddi veszélyjelzéséből.