Hírek
2011. November 20. 07:46, vasárnap |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Legendás hadihajó roncsaira bukkantak

Egy 17. századi hajóroncsot fedeztek fel Svédország partjainál.
A kutatók szerint az elsüllyedt árbocos annak a legendás hadihajónak a maradványa, amelynek kapitánya inkább a hullámsírt választotta, mint hogy megadja magát az ellenségnek.
A Deep Sea Productions nevű vízalatti kutatócsoport több mint tízévnyi kutatás után, idén nyáron a svéd Öland-sziget és Gotland-sziget partjai között talált rá az 50 és 100 méter közötti mélységben fekvő roncsra, amelynek hullámsírját több száz ágyú tarkította. A szakemberek szerint a 25 méteres fa hajóroncs annak a legendás, Svardet nevű árbocosnak a maradványa, amelyet egy dán–holland hadiflotta süllyesztett el egy 1676-os tengeri ütközet során.
Malcolm Dixelius, a kutatócsoport egyik tagja szerint a fából vett minták azt bizonyítják, hogy a hajó a 17. századból való. Mint hozzátette: a hiányzó farrész megegyezik azokkal a történelmi beszámolókkal, amelyek szerint a Svardet a hajó tatján keletkezett tűz és robbanás után süllyedt el. A tengeri régészettel foglalkozó Johan Ronnby szerint biztos, hogy a Svardet maradványait fedezték fel és a hajó ezzel egyike lett annak a négy, 16–17. századból származó nagy hadihajónak, amelyekre a Balti-tengerben találtak rá. Ugyanez a kutatócsoport fedezte fel idén a 16. századi Mars nevű hadihajó tengeri maradványait is egy közeli helyszínen.
A Kronan nevű árbocosra 1981-ben, több mint 30 ezer régészeti műkinccsel megpakolva találtak rá. Mindkét hajó a Balti-tenger történetének legnagyobb ütközete során süllyedt el. A „négyes fogat” leghíresebb darabja és egyben Svédország legnagyobb tengeri felfedezése a 17. századi Vasa királyi hadihajó, amelyet 1961-ben emeltek ki a stockholmi kikötőből, majd később egy népszerű helyi múzeumban állítottak ki.
A történelmi beszámolók szerint a Svardet ötórányi küzdelem után lobbant lángra. Kapitánya, Claes Uggla azonban nem volt hajlandó elhagyni a fedélzetet. A kutatók a svéd Tengerrégészeti Kutatóintézet munkatársaival együttműködve fogják megvizsgálni a hajóroncsokat és egy háromdimenziós dokumentumfilmet is készítenek a legendás árbocosokról.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 27. 07:58, szerda | Belföld
Navracsics Tibor szerint Magyarországra jönnek az uniós források és jól érzik itt magukat
Magyarországra jönnek az európai uniós források, \"és jól is érzik magukat\" - jelentette ki a közigazgatási és területfejlesztési miniszter a Tolna vármegyei Simontornyán kedden.
2025. Augusztus 27. 07:58, szerda | Belföld
Visit Hungary: a Szent István-napi programsorozat 23 százalékkal több vendéget vonzott Budapestre
A Szent István-napi programsorozat 23 százalékkal több vendéget vonzott Budapestre az idén a tavalyihoz képest, augusztus 16. és 20. között 35 százalékkal több belföldi és 20 százalékkal több külföldi turista érkezett a fővárosba
2025. Augusztus 27. 07:57, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: saját magát köpi szembe az Európai Bizottság a Barátság kőolajvezeték elleni támadások ügyében
2025. Augusztus 27. 07:56, szerda | Belföld
Megkezdték az aláírásgyűjtést december 24. munkaszünetté tételéért
Elindította kedden országos aláírásgyűjtési akcióját a Jobbik Magyarországért Mozgalom annak érdekében, hogy a polgárok eldönthessék: váljon-e munkaszüneti nappá december 24.