Városlista
2026. április 13, hétfő - Ida

Hírek

2012. Január 24. 13:29, kedd | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Megtörtént a csoda

Megtörtént a csoda

Az embrionális őssejtek első humán kipróbálása során javult a látása annak a két önkéntesnek, akiknél degeneratív látásvesztés miatt elsőként alkalmazták az úttörő terápiát:

a módszer biztonságosnak tűnik, nincs jele káros mellékhatásoknak – közölték amerikai kutatók a The Lancet című orvosi folyóiratban.

A szakmailag lektorált lapban megjelent tanulmány fontos lépést jelent az embrionális őssejtkutatás számára, amelyet csodagyógymódként emlegettek 1998-as felfedezése után, ám később technológiai és politikai akadályokba ütközött fejlesztése. Az Advanced Cell Technology elnevezésű, massachusettsi székhelyű biotechnológiai cég 2010 novemberében kapta meg az engedélyt a kísérleti terápia kipróbálására az Egyesült Államok gyógyszerügyi hatóságától, az FDA-tól. A klinikai kipróbálás első fázisában a humán embrionális őssejteket alkalmazó eljárás biztonságosságát tesztelik. A pozitív eredmények megnyitották az utat az első európai klinikai tesztek előtt is, amelyek hétfőn kezdődtek meg.

A két önkéntes amerikai páciens egyik szemébe körülbelül 50 ezer embrionális őssejtből létrehozott sejtet fecskendeztek be a Los Angeles-i Kalifornia Egyetemen (UCLA). Az egyik páciens – egy hetvenes éveiben járó nő – száraz időskori makuladegenerációban (AMD) szenved, amely világszerte a látásvesztés vezető oka, e betegségben ugyanis elfajul az ideghártya éleslátásért felelős területe. A másik önkéntesnek – egy 51 éves nőnek – vakságot okozó öröklött szembetegsége, Stargardt-szindrómája van, amelynél az ideghártya külső rétege pusztul el. A betegség első tünetei igen korán, hatéves kor körül jelentkeznek homályos látással és szürkületi vaksággal, a páciensek már a kamaszkorra elveszíthetik látásukat.

A sejtbeültetést követő hat hétben az önkéntesek kezelést kaptak annak megelőzésére, hogy immunrendszerük megtámadja a beültetett sejteket. Az első négy hónapban nem volt jele nemkívánatos mellékhatásoknak, nem merültek fel kételyek a módszer biztonságosságát illetően. Mindkét páciens látása javult némiképp – állapították meg a szakemberek, noha ebben az első fázisú tanulmányban nem az eljárás eredményességet tesztelték elsősorban. A The Lancet eredetileg csütörtökre tervezte a tanulmány közzétételét, ám előre hozta hétfőre, mert ekkor indultak el az embrionális őssejtkezelés első európai klinikai próbái. Az európai kipróbálás megkezdésére az engedélyt a brit egészségügyi hatóságok adták ki, a klinikai teszteket a londoni Moorfields szemkórház orvosai irányítják, a kipróbálásba 12 Stargardt-szindrómával élő pácienst vonnak be.

Címkék: őssejt, tudomány

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 13. 07:08, hétfő | Belföld

Választás 2026 – 96,89 százalékos feldolgozottság - Tisza kétharmad

Az országos listákra leadott szavazatok 96,89 százalékos feldolgozottságánál a pártlistákra leadott szavazatok száma a következő a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint:

2026. Április 13. 07:07, hétfő | Belföld

Magyar Péter: a Tisza-kormány minden magyart képviselni fog

A Tisza-kormány minden magyart képviselni fog - jelentette ki Magyar Péter vasárnap este Budapesten, pártja eredményváró rendezvényén.

2026. Április 12. 22:58, vasárnap | Belföld

Történelmi részvétel mellett nyert a Tisza Párt, új korszak kezdődhet Magyarországon

Óriási fölénnyel, minden bizonnyal kétharmados többséget szerzett a Tisza Párt.

2026. Április 12. 22:57, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: gratuláltam a győztes pártnak