Hírek
2019. Március 08. 05:01, péntek |
Belföld
Forrás: mti
Restaurált magyar animációkat mutatnak be világszerte

A párizsi Cinémathéque francaise fesztiválján március 16-án mutatják be a 4K felbontásban restaurált János vitézt, amelyet április 4-én a Szlovén Filmarchívum is a műsorára tűz;
a párizsi vetítés lesz Jankovics Marcell restaurált alkotásának az első nemzetközi bemutatkozása - közölte a Magyar Nemzeti Filmalap csütörtökön az MTI-vel.
A bolzanói filmfesztiválon öt magyar rövidfilmet láthat a közönség, míg a Cinemira Nemzetközi Gyerekfilm Fesztiválon Ternovszky Béla Macskafogó című filmjének felújított változatát vetítik.
A 2018-ban 4K felbontásban restaurált János vitézt március közepén mutatja be a világ legrégebbi filmarchívuma és filmmúzeuma, a párizsi Cinématheque francaise fesztiválja, a Tout le memoire du monde.
Mint írják, Jankovics Marcell két év munkájával készült, 1973-ban bemutatott János vitézével indult a magyar egész estés animációs filmek gyártása. A színes képi világú, zenés rajzfilmet Petőfi Sándor azonos című elbeszélő költeménye alapján, a költő születésének 150. évfordulójára készítették. A filmalap tervei szerint 2020-ig a János vitéz Franciaországban és az Amerikai Egyesült Államokban is DVD és Blu-ray kiadásra kerül.
Április 9. és 14. között a bolzanói filmfesztivál műsorába kapott meghívást öt magyar rövidfilm, a Koncertisszimó (Gémes József), az Oscar-díjas A légy (Rófusz Ferenc) és a Cannes-ban Arany Pálmával díjazott Küzdők (Jankovics Marcell), valamint Moto perpetuo (Vajda Béla) és A szél (Varga Csaba).
A Cinemira Nemzetközi Gyerekfilm Fesztiválon Ternovszky Béla felújított Macskafogó című filmjével, valamint Dargay Attila és Macskássy Gyula alkotásait felvonultató egyórás rajzfilm-összeállítással várják a közönséget április 12. és 14. között.
Mint írják, a csütörtökig tartó Teheráni Nemzetközi Animációs Fesztiválon a Kecskemétfilm kezdeményezésére, a Filmarchívummal való együttműködésben átfogó kiállításon mutatták be a 100 éves magyar animációt, de tíz felújított magyar filmet is műsorra tűztek.
A közlemény szerint a Filmarchívum kétlemezes exkluzív DVD és Blu-ray kiadványok formájában jelenteti meg Jankovics Marcell János vitéz és Ternovszky Béla Macskafogó című filmjének teljeskörűen restaurált változatát. A magyar animáció rövidfilmes alkotásait pedig kísérőfüzettel és egyéb extrákkal négylemezes díszdobozban adja ki a Magyar Nemzeti Filmalap Filmarchívuma - olvasható a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 27. 07:58, szerda | Belföld
Navracsics Tibor szerint Magyarországra jönnek az uniós források és jól érzik itt magukat
Magyarországra jönnek az európai uniós források, \"és jól is érzik magukat\" - jelentette ki a közigazgatási és területfejlesztési miniszter a Tolna vármegyei Simontornyán kedden.
2025. Augusztus 27. 07:58, szerda | Belföld
Visit Hungary: a Szent István-napi programsorozat 23 százalékkal több vendéget vonzott Budapestre
A Szent István-napi programsorozat 23 százalékkal több vendéget vonzott Budapestre az idén a tavalyihoz képest, augusztus 16. és 20. között 35 százalékkal több belföldi és 20 százalékkal több külföldi turista érkezett a fővárosba
2025. Augusztus 27. 07:57, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: saját magát köpi szembe az Európai Bizottság a Barátság kőolajvezeték elleni támadások ügyében
2025. Augusztus 27. 07:56, szerda | Belföld
Megkezdték az aláírásgyűjtést december 24. munkaszünetté tételéért
Elindította kedden országos aláírásgyűjtési akcióját a Jobbik Magyarországért Mozgalom annak érdekében, hogy a polgárok eldönthessék: váljon-e munkaszüneti nappá december 24.