Hírek
2021. December 18. 05:00, szombat |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Továbbra is kedvezőtlen a levegőminőség
Továbbra is kedvezőtlen a levegőminőség a szálló por miatt - tájékoztatta a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) pénteken az MTI-t.
A levegőhigiénés index rendszere négy kategóriát tartalmaz: az elfogadható, a kifogásolt, az egészségtelen és a veszélyes minősítést.
Azt írták: veszélyes a levegő minősége a Sajó-völgyében (Kazincbarcika, Putnok, Sajószentpéter), Miskolcon és Nyíregyházán. Öt település (Budapest, Hernádszurdok, Salgótarján, Szolnok és Vác) levegőjét egészségtelennek minősítették. Nyolc település levegőminősége pedig kifogásolt.
Az NNK kiemelte, hogy a kisméretű aeroszolrészecskék (PM2.5, PM10; azaz a szálló por) magas koncentrációban rövid távon légúti tüneteket, például köhögést, kötőhártya-irritációt, könnyezést okozhatnak. A krónikus légzőszervi betegségben szenvedők tüneteit súlyosbodhatnak, megnő a légúti fertőzések kialakulásának kockázata, előfordulhat szívritmuszavar, megnő a stroke, az infarktus és az akut szívelégtelenség kockázata is.
A szálló por legjelentősebb forrása a fűtési szezonban a helytelen tüzelési módok (például nedves és kezelt fa, műanyag égetése) alkalmazása. Felhívták a figyelmet arra is, hogy a hulladékégetés jogsértő tevékenység. Szilárd tüzelőanyagként hasított, száraz tűzifát, fabrikettet vagy fapelletet ajánlanak.
Az NNK azt írta: a meteorológiai előrejelzés alapján a megélénkülő szél hatására várhatóan már pénteken elkezd javulni a levegő minősége.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 12. 22:58, vasárnap | Belföld
Történelmi részvétel mellett nyert a Tisza Párt, új korszak kezdődhet Magyarországon
Óriási fölénnyel, minden bizonnyal kétharmados többséget szerzett a Tisza Párt.
2026. Április 12. 22:57, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor: gratuláltam a győztes pártnak
2026. Április 12. 22:56, vasárnap | Belföld
Választás 2026 - Dobrev Klára lemondott a DK elnöki tisztségéről
Dobrev Klára és a Demokratikus Koalíció (DK) teljes elnöksége lemondott vasárnap éjjel, miután a párt nem szerzett mandátumot az országgyűlési választáson.
2026. Április 12. 08:14, vasárnap | Belföld
Megkezdődött a választás, máris született egy rekord
A vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson reggel 7 óráig a szavazásra jogosultak 3,46 százaléka adta le szavazatát a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
